Ismerd meg a változás modelljét.
A Prochaska-DiClemente modell azt vizsgálja, hogy az egyén mennyire kész megváltoztatni viselkedését. A modell a változásra, mint folyamatra tekint.
Nagyon jól működik a függőségek és bármilyen nem kívánatos viselkedés megváltoztatása esetében is.
Nem az az érdekes, hogy hogyan és miért alakult ki, hanem hogy hogyan lehet belőle felépülni, hogyan lehet rajta változtatni.
A tapasztalatok szerint a legkülönbözőbb függőségekben és legkülönbözőbb problémákban a változást elindító személy hasonló szakaszokon megy keresztül, függetlenül attól, hogy a változás spontán módon következik be, vagy valamilyen terápiás segítség igénybevételével. Ezekben a szakaszokban az egyén motivációs állapota, a változásra való készenléte más és más. A változás folyamatában különböző szakaszok különíthetők el, amelyekben az egyénnek különböző célokat kell elérnie. A különböző szakaszok hossza egyénenként és az egyén motivációs állapotától függően különböző lehet.
1.Elszánás előtti
Ebben a szakaszban a változás szükségessége még nem merült fel. Az egyén élvezi ezt az állapotot, a nem kívánatos viselkedés szubjektíve érzett előnyei meghaladják annak költségeit. Semmi kivetnivalót nem talál viselkedésében, egyáltalán nem töpreng a változtatáson, sztereotípiák a gondolkodásban, kommunikációban, igen,de…. magyarázatok, „védő beszéd”-ek jellemzik.
2. Elszánás
Az egyén egyre inkább tudatában van nemkívánatos viselkedésének testi, lelki és szociális költségeinek és a változás előnyeinek, de még ambivalens a változást illetően.
Már érez negatív következményeket, de nem kész a döntését meghozni.
3. Döntés, előkészületek
Előkészületeket tesz az akcióra az elkövetkezendő egy hónapon belül. Ekkor már pontosan tudja, hogy a nem kívánatos viselkedés “költségei” meghaladják annak előnyeit.
4. Akció, cselekvés
Az egyén határozott lépéseket tesz valamilyen viselkedésforma megváltoztatására.
5. Fenntartás
Akkor kezdődik, amikor az egyén már megváltoztatta nem kívánatos viselkedését és addig tart, amíg ennek a változásnak az elemei meg nem szilárdulnak. Ebben a szakaszban az új viselkedésforma fenntartása érdekében az életstílus megváltoztatása történik.
6. Visszaesés
Ennek során az egyén visszaesik egy korábbi szakaszba.
Az egyén lineáris módon is végigmehet ezeken a szakaszokon, de a tapasztalat azt mutatja,
hogy ezek kivételes esetek. Általában, mielőtt elérné a célját többször is visszaesik egy korábbi szakaszba, stádiumba. Ezeket a visszaeséseket nem szabad kudarcként értékelni, mert minden egyes alkalommal új dolgokat tanulhat meg a viselkedését illetően, amelyeket az újabb kísérletekhez fel tud használni. Fontos meglátni, hogy miért jött, mi a szerepe.
Te melyik szakaszban vagy?