Függő vagyok?

Függő vagyok

Életünkben eljöhet az a pont, amikor saját magunk vagy egy környezetünkben élő személy kapcsán elgondolkozunk.
Ahogy iszom/ő iszik, az még “normális”? Bármikor abba tudom/tudja hagyni, vagy csak áltatom magam/áltatja magát?
A függőség betegség!

Nem akaratgyengeség, ahogy a közbeszédben gyakran előkerül. Ahhoz, hogy végig tudjuk gondolni a fenti kérdéseket, első lépésként érdemes megismerkedni az addikció kritériumaival.

Addikciónak „azokat a viselkedési formákat nevezzük, amelyek fölött a személy képtelen kontrollt gyakorolni, s ezért ezeket kényszeresen újra és újra végrehajtja, illetve amelyek a személyre – és többnyire környezetére – káros következményekkel járnak.

Ahhoz, hogy függőségnek nevezzük a szerhasználatot, vagy a viselkedést a fenti 3 kritériumnak kell megfelelni.

A kontrollvesztés talán a legkönnyebben értelmezhető szempont, az érintett nem tudja már irányítani szerhasználatát. Hiába igyekszik visszafogni, csökkenteni, abbahagyni, az már kicsúszott a kezéből. Az Anonim Alkoholisták 12 lépéses felépülési programjában is az első lépés így szól: “Beismertük, hogy tehetetlenek vagyunk az alkohollal szemben – hogy életünk irányíthatatlanná vált.”

A kényszeresség egy másik fontos fogalom, ha szenvedélybetegségről beszélünk. A használatot függőség esetén minden esetben a kényszeresség jellemzi. Újra és újra használ, hiába minden fogadalom, ígéret, megfontolás.

A kényszeres, kontrollálatlan használatnak minden esetben önmagára és többnyire környezetére káros következményekkel jár. Milyen következményekről lehet szó? Munkahelyi problémák, munkahely elvesztése, kapcsolatrendszer beszűkülése, fontos kapcsolatok megszűnése, a használathoz kötődő kapcsolatok erősödése, egészségi problémák, betegségek erősödése, legyengülés, szemmel látható fizikai elváltozások, mentális problémák erősödése,stb.

Minden szenvedélybetegnél a következmények lehetnek mások, azonban ami közös bennük, hogy az életüket már nem ők irányítják, hanem a szer vagy a kényszeres viselkedés.

Végigolvasva a kritériumokat, lehet, hogy saját magadra, ismerősödre, családtagodra ismertél rá.

Előfordulhat az is, hogy még több kérdés merült fel benned a témával kapcsolatban, szeretnéd tudni, hogy mekkora a baj, mi a teendő függőség esetén. Amennyiben úgy érzed, hogy a benned lévő kérdéseket, kételyeket megosztanád szakemberrel, javaslom, hogy gyere el egy addiktológiai konzultációra. A konzultáció során kérdéseidre választ kaphatsz és igény esetén egy konzultációs folyamatban megkezdődhet a változás folyamata, melyben melletted leszek, kísérlek.

Kapcsolódó: A függőség ezer arca

Hasonló cikkek

Hogyan történik a változás?

Nem az az érdekes, hogy hogyan és miért alakult ki, hanem hogy hogyan lehet belőle felépülni, hogyan lehet rajta változtatni.

Munkafüggő vagyok?

A munkafüggőség sokakat érint, azonban érdemes megvizsgálni, hogy „csak” keményen dolgozik valaki, vagy már elérte a munkafüggőség kritériumait. Ebben szeretnék segíteni az alábbi teszt megosztásával.