Mi mindentől függhetünk? Fogyasztói társadalmunkban a “mindentől” válasz sem lenne annyira elrugaszkodott, azonban nézzük meg, hogy a szakirodalom mi mindent nevez függőségnek.
Elsőként érdemes külön választani a függőség két fő nagy típusát, a kémiai és a viselkedési függőségeket.
Kémiai addikciónak nevezzük a különböző pszichoaktív szerek használatából adódó viselkedés zavarokat.
Kémiai addikciók lehetnek: cigaretta, drog, alkohol, gyógyszer használata addiktív módon.
Viselkedési addikcióról akkor beszélünk, ha egy a hétköznapokban elterjedt és normálisnak tekinthető viselkedési forma elszabadul, uralni kezdi a személy viselkedését, károsítja korábbi életvitelét, testi/lelki egészségét, környezetét. Viselkedési függőségek lehetnek: játékszenvedély, szexuális függőségek, evészavarok (anorexia, bulímia, falási zavar, túlevés), munkafüggőség, kóros testedzés, kényszeres vásárlás, társfüggőség. A függőség tehát rejtetten is megjelenhet, egy hétköznapi viselkedés formájában, mely egy idő után túlnő rajtunk.
A viselkedési addikciók talán kevésbé ismertek, nem kapnak annyi figyelmet, azonban a függőség szempontjából nincsen különbség. (lásd a függőség kritériumait).
Minden függőség más és más, minden függő személy más és más. Azonban vannak közös pontok, azonosságok, hasonlóságok. Ezen egységes tudás segít abban, hogy addiktológiai konzultánsként a függőség természetét és a függő személyeket megértsem és segítsem a felismeréseket, a változási folyamatot. Természetesen mindig egyénre szabottan, skatulyák nélkül, a velem szemben ülőt meglátva és az ő személyiségéhez és élettörténetéhez alakítva a konzultációt. Kémiai és viselkedési függőség esetén is érdemes segítséget kérni. A függőséggel küzdő személy legrosszabb tanácsadója önmaga. Az önbecsapás, a függő gondolkodás, a manipuláció és a játszmák nem teszik lehetővé a tisztán látást, ezért érdemes külső segítséget kérni A szakember kívülről látja az érintettet és tapasztalata, szakmai tudása és érzékenysége révén képes a megfelelő kérdést feltenni és a megfelelő irányt meghatározni. Az addiktológiai konzultáns minden esetben a kliensével partnerként, egyenrangú félként konzultál úgy, hogy a legfontosabb a kliens, ő van az első helyen.